Sto stabala za 100 godina UFZG

Prvo stablo, Liriodendron tulipifera (američki tulipanovac) zasađeno je u dvorištu Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Savska cesta 77) u sklopu akcije „Sto stabala“ za sto godina UFZG-a te je položena vremenska kapsula Fakulteta u subotu, 16. studenoga 2019.

Događanje je održano u okviru Međunarodne znanstvene i umjetničke konferencije Suvremene teme u odgoju i obrazovanju – STOO, konferencije Učiteljskoga fakulteta s oko 350 sudionika iz Hrvatske i inozemstva, održanoj u Zagrebu od 15. do 17. studenoga 2019. pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Grada Zagreba.

U ime Fakulteta, pokraj biste Ivana Filipovića, vremensku kapsulu položio je dekan Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Siniša Opić uz prigodni govor. Kapsula sadrži Monografiju Učiteljskog fakulteta u Zagrebu izdanu povodom stote obljetnice, Izvješće o radu dekana za akademsku godinu 2018./2019., maramu (koju je izradio Tekstilno-tehnološki fakultet) s novim logotipom Fakulteta (koji je rezultat suradnje s Grafičkim fakultetom) te indeks koji službeno više ne postoji.

Dekan prof. dr. sc. Opić predstavio je projekt koji Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu realizira zahvaljujući sponzorima, Hrvatskim šumama d.o.o., i Šumarskom fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, stručnim suradnicima na projektu.

Akcija kojom Učiteljski fakultet obilježava stotu obljetnicu svoga postojanja simbolizira stogodišnje nastojanje ulaganja najviših vrijednosti u obrazovanje učitelja i odgojitelja te nadu u rast tih vrijednosti u budućnosti.

Dekan prof. dr. sc. Opić uručio je zahvalnicu Fakulteta gđi Nives Salopek, predstavnici Uprave Hrvatskih šuma d.o.o., Podružnice Zagreb te doc. dr. sc. Damiru Drvodeliću, izaslaniku prof. dr. sc. Tibora Penteka, dekana Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Sadnju stabala provodit će partner akcije, Zagrebački Holding  – Podružnica Zrinjevac. Sva će stabla biti obilježena, imati identifikacijski ključ te biti vidljiva u javno dostupnoj aplikaciji Katastar zelenila – Gis.zrinjevac.hr.