Početak projekta AECED (HORIZON-CL2-2022-DEMOCRACY-01)

Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu uključen u europski projekt Horizon pod nazivom Transforming Education for Democracy through Aesthetic and Embodied Learning, Responsive Pedagogies and Democracy-as-becoming, 2023–2026

Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu partner je na europskom projektu Horizon s još 6 drugih fakulteta iz Finske (nositelj projekta), Njemačke, Portugala, Latvije, Ujedinjenog Kraljevstva i  Njemačke. Sredstva za provedbu projekta ostvarena su u okviru Horizon poziva EU-a. Cilj međunarodnog AECED projekta jest povećati svijest, uvažavanje i razumijevanje demokracije kao proživljenog i utjelovljenog iskustva te razviti pedagoške prakse koje to podupiru.

Demokracija je sastavni dio Europske civilizacije i slobodnih društva. Ipak, posljednjih godina očuvanje demokracije nailazi na mnoge izazove, posebice zbog pojave vođa koji propituju temeljne demokratske vrijednosti te koriste agresivne verbalne istupe u javnim debatama. AECED projektom nastoji se naglasiti da je za očuvanje i osnaživanje demokracije važno podići razinu svijesti i razumijevanja društvene raznolikosti te njegovati dijalog o različitostima i zajedničkim procesima donošenja odluka.

Trajanje projekta je 3 godine, a rezultat projekta je izrada inovativnog pedagoškog okvira temeljenog na dokazima, kao i nastavnog priručnika za razvoj demokracije na svim razinama obrazovanja (predškolskog, osnovnoškolskog, srednjoškolskog, visokog obrazovanja, obrazovanja odraslih) putem metoda utjelovljenih na iskustvenom učenju. U okviru projekta provest će se 19 studija slučaja u 6 europskih država.

U projekt su uključeni sljedeći fakulteti: University of Lapland (Finska), University of Hertfordshire (UK), Riga Technical University (Latvija), University of Zagreb (Hrvatska), Phillips-Universität Marburg (Njemačka) i Universidade Alberta (Portugal). Ukupna dobivena sredstva za projekt iznose 2,7 milijuna EUR.

Na projektu sudjeluju:

Voditeljica projekta i istraživačica Monika Pažur,