
Svečano otvorenje zgrade Učiteljskog fakulteta Odsjeka u Petrinji
Utorak 4. ožujka 2025. godine profesori, studenti te djelatnici Učiteljskog fakulteta Odsjeka u Petrinji pamtit će kao novi početak i sljedeću etapu u obrazovanju budućih učitelja i odgojitelja. Svečanom otvorenju novoobnovljene zgrade Učiteljskog fakulteta Odsjeka u Petrinji prisustvovali su visoki dužnosnici, prorektori, profesori, djelatnici fakulteta i studenti. Presijecanjem vrpce ministar Branko Bačić, prodekan prof.dr.sc. Marko Badrić, župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak te rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić označili su početak svečanosti otvorenja.
Svečanost je započela himnom koju su otpjevali studenti zbora Učiteljskog fakulteta Odsjeka u Petrinji Magistri Petrinesses. Program otvorenja vodila je studentica, a prvi je uslijedio govor prodekana Učiteljskog fakulteta Odsjeka u Petrinji, prof.dr.sc. Marka Badrića. Prodekan je istaknuo kako je cjelovitom obnovom zgrada fakulteta dobila prostor za 11 učionica s ukupno 600 sjedećih mjesta, 14 kabineta za profesore, prostore za stručne službe, knjižnicu, vijećnicu, studentski restoran i boravak. U zgradu je ugrađeno više od 90 tona željezne armature a iznos cijele obnove koštao je oko 5 milijuna i 200 tisuća eura. Nadodao je sljedeće: „Ovaj fakultet ne postoji samo da bi se očuvao kao institucija, već da bi hrabro odgovorio i na izazove sadašnjosti, ali i izazove budućnosti. Unapređenje obrazovne i društvene infrastrukture na području grada rezultira podizanjem općeg životnog standarda stanovništva i stvaranje poželjnog mjesta za ugodan život. Projekt izgradnje Studentskog doma u Petrinji, koji je u fazi početka i izvođenja radova, siguran sam da će povećati atraktivnost našeg fakulteta, ali i našeg grada Petrinje. Iskreno vjerujem da nakon što se realizira projekt, odnosno sagradi Studentski dom, kvaliteta studiranja podići će se na još veću razinu, a samim time i kvaliteta života građana grada Petrinje i županije.“
Uzvanicima se obratila i dekanica Učiteljskog fakulteta prof.dr.sc. Blaženka Filipan-Žignić naglašavajući važnost brzog odgovora na novonastalu situaciju u vrijeme potresa. Ključan trenutak za budućnost opstanka Odsjeka u Petrinji bio je pronalazak adekvatnog prostora u blizini tadašnje stradale zgrade fakulteta u kojem je uvelike pomogao župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak. „Županija je tu bila odmah partner i mi smo jako brzo krenuli nastavom u Lekeniku. Lekenik je vjerojatno bio taj koji je omogućio nastavak obrazovanja ovakvoga kakvoga imamo, ali nakon Lekenika došla je i Osnovna škola Dragutina Tadijanovića u blizini i tu smo jednostavno uspjeli do ovog trenutka, do ulaska u ovu prekrasnu zgradu, premostiti taj dio, taj problem da nastavimo obrazovanje kakvo je Petrinja imala u povijesti i kakvo Petrinja zaslužuje.“
O djelovanju Sisačko-moslavačke županije u opstanku Odsjeka u Petrinji uzvanicima je pobliže govorio župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak: „Kada se dogodi katastrofa, koja se dogodila nama krajem 2020. godine, dvije su moguće buduće situacije. Jedna je da dinamično obnavljamo, da razvijamo taj prostor, kao što se to čini na području Sisačko-moslavačke županije, a druga je mogućnost da se gase oni sadržaji koji su bili prije takve katastrofe na području naše županije. Upravo takva situacija je bila s Učiteljskim fakultetom i zato je bilo potrebno žurno djelovati i vratiti Petrinji duh studentskog grada, duh učiteljskog grada, vratiti studentice i studente na područje grada Petrinje. To smo učinili uređenjem zadnje etaže Osnovne škole Dragutina Tadijanovića i to je bila jasna poruka javnosti, svim stanovnicima Petrinje. Dakle, ona je bila važna ne samo za studentice i studente, za Učiteljski fakultet, već isto tako je bila važna zbog onog osjećaja koji smo imali tada, a to je da Petrinja ima perspektivu i da Petrinja ima budućnost i da vraćamo život u Petrinju.“ Također je naglasio kako Petrinja ima perspektivnu budućnost u obrazovanju budućih učitelja i odgojitelja te zahvalio svima koji to već čine.
Slijed govora uveličala je glazbena točka Magistri Petrinesses prigodnom petrinjskom pjesmom Oj petrinjsko ravno polje. Zatim su slijedila preostala obraćanja.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof.dr.sc. Stjepan Lakušić istaknuo je važnost kvalitetne i funkcionalne gradnje zbog unapređenja i sigurnosti zgrade. „Kada smo na prvim sastancima definirali kako treba obnavljati, ono što je bila težnja i stav EU komisije je bilo povratak u prethodno radno stanje. To znači skoro pa ništa. U tom nejakom dijelu imati lijepe zidove, krasno, lijepo, ali nemate onu mehaničku otpornost i sigurnost, a vi trebate u ovim prostorima odgajati mlade i naravno roditelji slati svoju djecu. Tada je naš prijedlog bio, koji je prihvaćen, uvedimo još jednu kolonu u troškovnike, a to je i onaj dio nadogradnje i unapređenje prostora, gdje smo osmislili, zajedno s našim Ministarstvom graditeljstva, i tu cjelovitu obnovu, koja upravo čini taj iskorak, koja je upravo u tom trenutku bila nešto što je bilo potpuno novo. Naravno, bilo je puno konzultacija s Italijom, Japanom, Grčkom, sa svim onim zemljama koje su imale potrese, ali ovaj element nisu imali. Imali su element postojeće radno stanje.“ Kao i dosadašnji govornici naglasio je neophodnost opstanka Odsjeka u Petrinji na području grada Petrinje i županije. „Svi napori koji su se činili kako bi se nastava normalizirala prepoznali su i studenti i njihovi roditelji, a najvažnije je da je Odsjek zadržan u Petrinji.“
Na kraju se obratio izaslanik premijera Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić: „Kada sam rekao da ova zgrada nije tek jedna u nizu, zbog toga što je ova zgrada praktično dom budućnosti, ova zgrada je dom znanja, ova je zgrada dom učenja u kojem će se obrazovati budući profesori koji će našim mladim ljudima prenositi znanja za njihov budući život da bi ti naši odgovori na životne ispite bili bolji, korisniji, svrsishodniji, onda nam učenje u školi pomaže da kroz život prolazimo bolje, uspješnije, da budemo pravi i imali odgovor na sve te životne izazove. Zato, evo, želim posebno čestitati svima koji su u ovu zgradu dali dio sebe, a jedno od najplemenitijih poziva svakako je učiteljski poziv gdje to naše znanje prinosimo na naše mlade. Ono što bih još želio za kraj reći, to je da ćemo tijekom ovog mjeseca raspisati javnu nabavu za izgradnju Studentskog doma ovdje u Petrinji. Taj Studentski dom gradimo kroz projekt zajma Svjetske banke.“
Svečani program završio je zbor pjesmom Proljeće u srcu koja je označila povratak u obnovljenu zgradu te potaknula vjeru u novi uspješni početak za profesore, studente i djelatnike Odsjeka u Petrinji.