
Prvi okrugli stol nastavnika glazbe i Susret akademskih pjevačkih zborova fakulteta koji obrazuju učitelje i odgojitelje u Republici Hrvatskoj u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu Učiteljskog fakulteta
U petak, 13. prosinca 2024. godine na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu organiziran je prvi susret posvećenom unaprjeđenju nastave glazbe na fakultetima koji obrazuju učitelje i odgojitelje u Hrvatskoj.
Susret je organizirala viša predavačica Diana Atanasov Piljek uz podršku Uprave Fakulteta i studenata, a suradničkoj razmjeni ideja prisustvovali su nastavnici glazbenih kolegija Fakulteta odgojnih i obrazovnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru, Odjela za nastavničke studije u Gospiću (Sveučilište u Zadru), Odsjeka za rani i predškolski odgoj te Odsjeka za učiteljski studij Filozofskog fakulteta u Splitu, Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Učiteljskog studija Sveučilišta u Slavonskome Brodu te Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s odsjecima u Petrinji i Čakovcu.
Cjelodnevni susret sastojao se od Okruglog stola koji je moderirala doc. dr. sc., mr. art. Tamara Jurkić Sviben, prodekanica za znanost, umjetnost i međunarodnu suradnju Fakulteta. Nastavnici glazbe promišljali su o zajedničkim temama i odgovornosti koju dijele u oblikovanje budućnosti glazbenog obrazovanja, obrazovanja za glazbu i kroz glazbu.
Intenzivnim razgovorom na Okruglom stolu, stručnjaci u području glazbene umjetnosti komentirali su brojne aspekte glazbenog obrazovanja, analizirali postojeće stanje glazbene nastave te mogućnosti poboljšanja studijskih programa učitelja i odgojitelja. U raspravi su se dotaknuli izazova i prilika u nastavi i dodatnim glazbenim i glazbeno-scenskim programima Cjelodnevne škole te su razmijenili pozitivna iskustva u radu sa studentima u osnaživanju i razvoju njihovih glazbenih potencijala te mogućnosti nastave u primarnom obrazovanju s posebnim naglaskom na mogućnosti glazbene nastave koje se primjenjuju u sličnim programima u zemljama u inozemstvu.
Zaključno su se svi prisutni složili o tome da je potrebno unaprijediti nastavu glazbe u primarnom obrazovanju te da je nužno osigurati snažniju poziciju obrazovanja u umjetnosti i putem umjetnosti u vertikali obrazovnog kurikula radi dobrobiti kulturnog odgoja i obrazovanja budućih generacija koje na to imaju pravo.
Problematizirala se također (ne)odgovornost učitelja prema nastavi glazbe s naglaskom na važnost njihove uloge kao motivatora i vodiča u svijetu glazbenog izražavanja, kao i nastava sviranja na Učiteljskim i odgojiteljskim studijima koja predstavlja jednu od temeljnih komponenti glazbenog obrazovanja i pruža studentima praktična znanja i vještine.
Razmatrali su se i glazbeni programi u dječjim vrtićima i izvanvrtićkim aktivnostima te prepoznavanje njihovih vrijednosti od strane relevantnih agencija i institucija kao i ponuda izbornih kolegija s glazbenim sadržajima koji mogu obogatiti obrazovno iskustvo studenata i pružiti im priliku za daljnje usavršavanje.
Tijekom intenzivne diskusije otvorena su još brojna pitanja, ali su se ponudila i kreativna rješenja s ciljem da glazba bude i ostane neizostavni dio odgojno-obrazovnog iskustva svakog djeteta.
U večernjim satima, u obnovljenoj Auli Fakulteta u Savskoj 77 u Zagrebu, studenti i njihovi nastavnici udružili su se u glazbenoj svečanosti na Susretu zborova na kojem su sudjelovali Akademski pjevački zbor Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu s dirigentom Marijom Krnićem, Akademski pjevački zbor Degenija Odjela za nastavničke studije u Gospiću Sveučilišta u Zadru s dirigentom Tvrtkom Sarićem, Akademski pjevački zbor Sveučilišta u Zadru s dirigentom Tomislavom Koštom, Akademski pjevački zbor Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli s dirigentom Brankom Radićem, Akademski pjevački zbor Magistri Petrineses Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Odsjeka u Petrinji s dirigentom Tomislavom Pršom te Akademski zbor Ufovci Učiteljskog fakulteta u Zagrebu s dirigenticom Dianom Atanasov Piljek. Bogati repertoar u rasponu od hrvatskih tradicijskih i umjetničkih skladbi do primjera svjetske, popularne i zabavne glazbe te posebno glazbe usmjerene adventskom ozračju, obogatio je slušno iskustvo brojnih slušatelja na zadovoljstvo studenata koji su s publikom razmjenjivali energiju i ushićenje sudjelovanja u ovom glazbeno-umjetničkom doživljaju. Dogovor je svih prisutnih što prije nastaviti s prijeko potrebnim stručnim i umjetničkim susretima fakulteta koji obrazuju učitelje i odgojitelje – temelj obrazovne vertikale hrvatskog društva.