Održana znanstvena konferencija u suorganizaciji Učiteljskoga fakulteta

Na Sveučilištu Macquarie u Sydneyu, Australiji od 8. do 11. veljače 2024. godine održana je međunarodna znanstvena konferencija „Heritage and New Horizons: Croatia and Croatians in a Global Context“ kojemu je uz Zakladu Hrvatskih studija, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske jedan od suorganizatora bio i Učiteljski fakultet. Neposredni povod održavanja konferencije bila je 40. obljetnica Centra za hrvatske studije na Sveučilištu Macquarie o čijem je radu, dosezima i važnosti za hrvatsku zajednicu u Australiji, ali i hrvatsko-australsku znanstvenu suradnju, na otvaranju konferencije govorila voditeljica Centra dr. sc. Jasna Novak Milić. Na konferenciji je sudjelovalo oko 120 sudionika, iz Austrije, Australije, SAD-a, Irske, Njemačke, BiH te gotovo svih hrvatskih sveučilišta. Uz izlaganja, otvorene su i dvije izložbe, prikazan je dokumentarni film te je predstavljeno desetak znanstvenih i stručnih publikacija, uključujući i knjige u izdanju UF-a.

Znanstveno i umjetničko djelovanje Učiteljskoga fakulteta svojim su izlaganjima predstavile doc. dr. sc. Jelena Vignjević, doc. dr. sc./mag. art.Tamara Jurkić Sviben te prof. dr. sc. Lidija Cvikić. O važnosti očuvanja hrvatskoga jezika među pripadnicima druge i treće generacije iseljenika prof. Cvikić govorila je u okviru svojeg plenarnoga izlaganja, a bogatstvo hrvatske glazbene baštine australskoj je publici doc. Jurkić Sviben predstavila na svojem vrlo zapaženom pijanističkom koncertu.