Naziv poslijediplomskog specijalističkog studija:
Poslijediplomski sveučilišni specijalistički studij Mentalno zdravlje obitelji, djece i mladih u zajednici
Znanstveno područje: 8.0. Interdisciplinarna područja znanosti
Trajanje studija: 3 semestra
Akademski naziv: sveučilišni specijalist/specijalistica savjetnik obitelji, djece i mladih (univ. edu.)
Voditelj: prof. dr. sc. Tajana Ljubin Golub
(mail):
Zamjenik voditelja: prof. dr. sc. Jasna Kudek Mirošević
(mail):
Vijeće poslijediplomskog specijalističkog studija:
prof. dr. sc. Tajana Ljubin Golub, voditeljica studija
izv. prof. dr. sc. Jasna Kudek Mirošević, zamjenica voditeljice studija
prof. dr. sc. Siniša Opić, član
prof. dr. sc. emerita Majda Rijavec, članica
prof. dr. sc. Damir Velički, član
Poslijediplomski sveučilišni specijalistički studij Mentalno zdravlje obitelji, djece i mladih u zajednici je specijalistički studij čiji je program osmišljen tako da polazniku studija omogućava prepoznavanje postojanja teškoća, usmjeravanje i savjetovanje obitelji, djece i mladih, a sve s ciljem zaštite mentalnog zdravlja i preveniranja bolesti prema definiciji primarne prevencije mentalnog zdravlja Svjetske zdravstvene organizacije i prevencije različitih oblika društvene devijantnosti. Program se temelji na razvojnom pristupu djeci i mladima, ugrađujući humanistički i integrativni pristup. S obzirom na specifičnosti vezane uz obitelj, edukacija je bazirana na razumijevanju potreba i razvojnih faza djece i mladih te njihovo zadovoljavanje u okviru i uz pomoć i podršku obitelji. Studentima se omogućuje stjecanje znanja, vrijednosti, stavova i vještina nužnih za razumijevanje i pružanje potpore u zadovoljenju psiholoških potreba djece, mladih i obitelji kako bi se osiguralo njihovo zdravlje, psihološka dobrobit, razvoj i učenje. Pritom je naglasak na kratkim savjetodavnim te preventivnim aktivnostima za osobe bez težih psihičkih poremećaja, usmjerenim na razvijanje psihološke dobrobiti i otpornosti.
U prvom i drugom semestru studenti imaju obvezne kolegije, 5 kolegija po semestru, čime se stječe 30 ECTS bodova po semestru. U trećem semestru studenti upisuju 3 izborna kolegija, a na kraju studija pišu završni specijalistički rad za koji je programom predviđeno 15 ECTS bodova. Završni specijalistički rad je stručni ili znanstveni rad u kojemu student pokazuje da je svladao materiju Studija te da je sposoban samostalno pristupiti obradi izabranog problema koji je teorijski ili praktični problem iz područja studija.
Uvjeti za upis:
Završen sveučilišni dodiplomski ili diplomski studij socijalnog rada, medicine, psihologije, edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta, teologije, sociologije, pedagogije, učiteljskog fakulteta, studija za kriminalistiku i drugih studija društvenih ili humanističkih znanosti s 300 ili više ECTS bodova, uz radno iskustvo u trajanju od najmanje dvije godine.
Cijena studija po semestru: 12 500,00 kn / 1 659,04 EUR