Izv. prof. dr. sc. Mie Oba iz Hiroshime, Japan održala predavanje na Učiteljskome fakultetu

U petak, 3. ožujka 2023. godine izv. prof. dr. sc. Mie Oba sa sveučilišta Fukuyama City University, Hiroshima, Japan održala je online predavanje za studente i nastavnike Učiteljskoga fakulteta o japanskom obrazovnom sustavu, s osobitim naglaskom na odgoju i obrazovanju za mir.

Slika 1. Prikaz učenika u aktivnosti sadnje biljaka

Profesorica Oba, inače potpredsjednica japanskog ogranka OMEP-a, gostovanje na Učiteljskom fakultetu realizirala je u sklopu europske turneje kao gošća doc. dr. sc. Adrijane Višnjić-Jevtić, potpredsjednice OMEP-a za europsku regiju.

U sklopu predavanja dotakla se brojnih tema:

• japanski obrazovni sustav i praksa poticanja mirnog uma
  • japanski sustav predškolskog obrazovanja
  • mir u japanskom obrazovanju
  • mir u nastavnom planu i programu ECEC-a u gradu Fukuyami, prefektura Hiroshima
  • kamišibaji kao nastavni materijal te
  • mirovni odgoj u obrazovanju učitelja i odgojitelja u praksi.

Slika 2. Prikaz aktivnosti poučavanja kulture mira

Govoreći o posljedicama pada atomske bombe na Hiroshimu prije više od 77 godina, profesorica Oba je pojasnila da se s djecom puno govori o tome. Posebno je dojmljiva praksa izrade papirnatih ždralova u ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u spomen na žrtve tog tragičnog događaja, ali to su ujedno i predmeti izrađeni sa željom za postizanje mira u svijetu.

Slika 3. Gostovanje izv. prof. dr. sc. Mie Obe kod prodekanice Rajić u uredu dekana

Izv. prof. dr. sc. Mie Oba razgovarala je s prodekanicom izv. prof. dr. sc. Višnjom Rajić uoči predavanja. Razgovoru su prisustvovale i doc. dr. sc. Adrijana Višnjić-Jevtić  i Ida Javorski Milošić iz Ureda za znanost i međunarodnu suradnju.